Právě prohlížíte: Úvod » REALIZOVANÉ PROJEKTY

 

ESF EU OPLZA ESI

MEDIACE ŠANCE PRÁCE

 

Mediace podle Charlieho Irvina

 

3 roviny řešení konfliktu



"Řešení a dohoda nejsou to samé .... K řešení se dochází přes řadu různých činností, po určité době a obvykle tento proces doprovází mnoho nezdarů" (Mayer, 2000, str.98).

Mayer podotýká, že řešení se může odehrávat ve třech rovinách:

Behaviorální (aktivity)


Rovina toho, co lidé dělají a nedělají. Této roviny se dosahuje zřejmě nejsnáze. Mayer navrhuje dva aspekty:

  • Přestat se chovat konfliktně
  • Podniknout kroky k dosažení řešení



Písemné dohody se (stejně tak jako soudní rozhodnutí) většinou zabývají aktivitami. Zatímco behaviorální řešení nezmění lidské emoce ani přesvědčení, je významné, a trvalé řešení musí pravděpodobně probíhat na všech třech rovinách.



Emocionální (pocity)

 

Způsob, kterým lidé vnímají situaci a emocionální energie, kterou do tohoto vnímání vkládají. Pokud se lidé cítí ve svém sporu méně zaujatí, dosáhli určitého emocionálního řešení. Emoce jsou však prchavé a rychle se mění a člověk je může vnímat jako ‘jeden krok vpřed: jeden krok zpátky’. Mayer naznačuje, že zatímco emocionální řešení je složité a nelze k němu dojít příliš zjednodušujícím způsobem, lze identifikovat některé společné prvky:

  • Pocit, že vaše osobnost a hodnoty již nejsou dále napadány
  • Dát najevo a získat uznání pro své niterní potřeby
  • Přimět druhé, aby přijali vaše pocity a hodnoty jako skutečné
  • Mít dostatek času k získání odstupu a zahájení ozdravného procesu
  • Pocit, že si můžete zachovat svoji důstojnost či, jinými slovy, "tvář"
  • Pocit, že vám ostatní naslouchají upřímně a bez předsudků


Zmiňuje se o důležitosti omluvy a odpuštění, přičemž dodává:

"Všiml jsem si, že omluvit se je obvykle pro dosažení urovnání důležitější nežli omluvu přijmout a odpouštět druhým je často důležitější než odpuštění dosáhnout" (2000, str.104)



Kognitivní (myšlenky)

 

Postřehy a domněnky lidí vytvořené na základě dané situace. Pokud věří tomu, že je konflikt vyřešen, pak zřejmě vyřešen je. Avšak:

"Lidé se mohou rozhodnout změnit své chování a emocionální reakce velmi rychle, opakovaně a často. S postřehy a domněnkami to již tak snadno nejde" (Mayer, 2000, str.99)

Je tomu tak proto, že naše domněnky o nás samých a situace, ve kterých se nacházíme, zasahují až do samé podstaty toho, čím jsme a jejich zpochybňování může podkopat naše vnímání sebe samých a může také vyvolat pocit, že připouštíme svůj omyl. Řešení v této rovině proto bývá často zapeklité, náročně na čas a obvykle probíhá souběžně s řešením v emocionální a behaviorální rovině.



Další literatura: Bernard Mayer (2000) "The Dynamics of Conflict Resolution: A Practitioner’s Guide" San Francisco: Jossey-Bass





Projekt: Zákon o mediaci (Zák. č. 202/2012 Sb.) z hlediska trhu práce - nová šance zaměstnání
Registrační číslo: CZ.1.04/5.1.01/77.00445
Trvání projektu: 12/2012-11/2014

 

Stránky navštívilo
Dnes:16
Za týden:479
Celkem:101945
Facebook!